"הכדורגל היה הדבר היחיד שהיה לי בראש"

לי פלקון, חלוצת נבחרת ישראל בכדורגל מגשימה בימים אלה את חלומה של כל שחקנית צעירה. היא משחקת כדורגל בגרמניה אשר נחשבת לאחת ממעצמות כדורגל הנשים בעולם. פלקון משחקת במדי קבוצת דואיסבורג אשר מוליכה את מחוז צפון של ליגת המשנה עם 30 נקודות מ-30 אפשריות, פלקון פתחה בהרכב בשמונה משחקים וכבשה שני שערים. בראיון מיוחד לבלוג פלקון מספרת על תחילת הקריירה, הניסיון לצאת ללמוד בקולג' בארצות הברית, החיים הרחק מן המשפחה וגם על אהבתה לקפה.

Falkon3
לי פלקון במדי דואיסבורג מבונדסליגה2 בגרמניה. (Photographer: Mirko Kappes)

ש: היי לי, ספרי קצת על עצמך.
ת: "שמי לי פלקון, אני בת 23 נולדתי בקיבוץ משמר העמק, גדלתי והתגוררתי בקיבוץ עד בערך גיל 20. אני הצעירה מבין שלושה ילדים של הורי מיכה ומריון, יש לי אחות ואח גדולים ממני".

ש: מאיזה גיל את בכדורגל ולמה בחרת דווקא בתחום הזה?
ת: "אחי גדול ממני בערך בחמש שנים ומאז שאני זוכרת את עצמי הוא תמיד אהב כדורגל ואפילו שיחק עד גיל 16. כדורגל היה מה שכל הילדים בקיבוץ אהבו ואני התחברתי לשאר, חוץ מזה שהייתי עושה כל מה שאחי היה עושה וככה אני הגעתי לכדורגל. מאותו רגע כדורגל היה תחום הספורט היחיד שעניין אותי, בעצם זה לא רק בספורט זה היה הדבר היחיד שעניין אותי. פשוט נהניתי והכדורגל היה הדבר היחיד שהיה לי בראש, הייתי משחקת כדורגל מהבוקר עד הערב, עד שאמא שלי הייתה קוראת לי לחזור הביתה".

ש: חוץ מכדורגל, ניסית בילדותך חוגים נוספים?
ת: "אני חושבת שבילדותי ניסיתי כמעט כל סוג ספורט אפשרי, בקיבוץ עשו המון פעילויות וטורנירים וחשפו אותנו להמון סוגי ספורט. הלך לי טוב בכל התחומים עם כדור, אבל הכדורגל היה עבורי התחום היחיד שעניין אותי" .

ש: תתארי בבקשה את המסלול שעבר מאז התחלת לשחק כדורגל ועד היום.
ת: "שיחקתי כדורגל יחד עם הבנים עד גיל 13 והייתה הבת היחידה בליגה של בנים והאמת שזה מאוד חישל אותי. במבט לאחור אני מאוד מתגעגעת לתקופה הזו של משחקים בימי שבת בבוקר עם כל החבר'ה שקבלו אותי כאחת משלהם ואני מאוד מאוד שמחה שזו הייתה הדרך שלי בקבוצת מועצה אזורית מגידו. בגיל 13 צריך לעבור לקבוצת נשים, כבר מגיל 12 אבא שלי החליט שצריך להתחיל לשלב אותי עם בנות אחרות והתחלנו לחפש מסגרת כזו וקבוצת בנות טבעון הייתה הכי קרובה אלינו והצטרפתי אליה. בכלל אבא שלי מאוד מעורב בקריירה שלי, מרגע שהתחלתי לשחק בגיל 8 הוא הגיע לכל משחק ולרוב האימונים שלי. כאשר הגעתי לגיל 13 הכל השתנה, כי באותם ימים לא הייתה ליגת ילדות או נערות, כתוצאה מכך מגיל 13 עד 15 לא הייתה לי מסגרת לשחק בה בצורה רשמית, חוץ ממשחקי אימון ומשחקים לא רשמיים כי כפי שציינתי קודם הייתה צריכה להפסיק לשחק באותה קבוצה עם הבנים ובגלל הגיל לא אישרו לי לשחק בליגת הנשים. כיוון שגם לא הייתה מסגרת מתאימה ברמת הנבחרות, כבר בגיל 12 זומנתי לסגל של הנבחרת עד גיל 19 כדי שאתרגל למסגרת כזו. אלון שרייר שהיה אז המאמן,  רצה לשמור אותי במערכת ורצה שאני אתקדם, כיוון שאז לא הייתה נבחרת עד גיל 17 זו הייתה המסגרת שלי. בגיל 15 שיחקתי עונה אחת עם קבוצת בנות טבעון, לא בדיוק עונה שלמה אלא חצי עונה כי חלק ממנה נעדרתי בגלל מחלת הנשיקה ובגיל 16 עברתי לאס"א תל אביב. היו לי מספר עונות מוצלחות באס"א שכללו אליפויות וגביעים ומאוד נהניתי מהתקופה הזו. ניסיתי לצאת פעמיים לחו"ל ואלו היו ניסיונות לא מוצלחים ועכשיו אני בליגה השנייה בגרמניה ואני מאוד מרוצה".

ש: את יכולה להרחיב על הניסיונות הלא מוצלחים כהגדרתך שהזכרת קודם?
ת: "הפעם הראשונה הייתה שחשבתי שאני רוצה ללמוד בקולג', לשלב את הכדורגל עם לימודים ואפילו קבלתי מלגה מלאה ללימודים בזכות הכדורגל וכך יצאתי בגיל 18 לארצות הברית כדי לממש את זה ואפילו קבלתי משלטונות צה"ל מעמד של ספורטאי עילוי על מנת שאוכל לצאת. כאשר הגעתי לשם נוכחתי לדעת שאמנם לספורט יש מקום של כבוד בקולג' ובזכותו גם קבלתי את המלגה, אבל הלימודים שם יותר חשובים. אני רציתי להתמקד יותר בכדורגל ולהשתפר בו והבנתי די מהר שזו לא המסגרת הנכונה עבורי וחזרתי לישראל. בפעם השנייה שניסיתי לצאת לשחק בחו"ל הייתה כאשר הציעו לי בגיל 21 להגיע לקבוצה בשם S.C Sand, כאשר הגעתי לשם הסגל היה מלא בשחקניות של נבחרות לאומיות, הקבוצה הייתה בצמרת הליגה השנייה(בונדסליגה2) עם מטרות לעלות לליגה הבכירה שם הקבוצה נמצאת כיום בצמרת, התחרות הייתה אדירה ולא הייתי מוכנה למנטליות הגרמנית. אז הקבוצה הייתה בליגה השנייה בגרמניה(בונדסליגה2), היום הקבוצה מדורגת בצמרת הליגה הבכירה. בשורה התחתונה לא הצלחתי להשתלב מבחינה חברתית וגם מבחינת הביטחון העצמי שלי שלא היה מספיק גבוה. אחרי שהייתי מספר חודשים בקבוצה ונתתי לזה את ההזדמנות ראיתי שכאמור אני לא משתלבת ובמחצית העונה חזרתי לישראל לקבוצת אס"א תל אביב. כאשר חזרתי היה לי משבר קטן, כי המצב תסכל אותי, שהגעתי לגרמניה אבל הדברים לא התחברו לי כפי שרציתי. אחרי מספר חודשים חזרתי לעצמי ומאותו רגע הדברים התחילו להסתדר. תמיד השקעתי המון באימונים, אבל אחרי שראיתי את הרמה בגרמניה הבנתי שאני צריכה להשתפר כדי להצליח ולשם כך העליתי עוד יותר את רמת האימונים שלי".

ש: לאורך הקריירה את תמיד היית שחקנית התקפה?
ת: "האמת שאף פעם לא הייתי חלוצה 9 קלאסית אלא יותר שחקתי מתחת לחולצה המרכזית, אבל בגדול שחקתי בכל תפקיד התקפי אפשרי. כיום בדואיסבורג אני משחקת בכלל בתפקיד של קשרית 50/50 במרכז המגרש. המאמנת שלי, אינקה גריגנס, המאמנת שלי החליטה לנסות אותי בתפקיד הזה במשחק העונה וניצחנו בו בתוצאה 0:2 והיה לי משחק טוב ומאז אני בתפקיד הזה. אני מאוד נהנית בו והוא מלמד אותי לעבוד עוד יותר קשה על המגרש".

ש: בחודש הבא הליגה חוזרת ויחל הסיבוב השני, מה המטרות שלך עד סיום העונה?
ת: "להמשיך לעבוד קשה, להוכיח את עצמי ובעיקר לסייע לקבוצה להשיג את המטרה והיא העלייה לליגה הראשונה. כי הליגה מחולקת לשני מחוזות, צפון ודרום ורק המקום הראשון בכל מחוז מקבל את הזכות לעלות ליגה".

Falkon4
פלקון במדי דואיסבורג, הליגה מתחדשת בחודש הבא. (Photographer: Mirko Kappes)

ש: האם את יודעת כמה שערים הבקעת בליגת העל בארץ והאם יש לך איזה רגע שאת זוכרת מפה במיוחד?
ת: "האמת שאף פעם לא התמקדתי בלכבוש שערים, אני עושה מה שתורם לקבוצה. אני אוהבת להבקיע ולבשל באותה המידה, כך שלא עקבתי אחרי הסטטיסטיקה הזו. למרות שכיום עם יד על הלב אני טיפה אוהבת יותר להבקיע מאשר לבשל. מבחינת הרגע שזכור לי, בעונת 2010/2011 אשר הייתה העונה הראשונה או השנייה שלי באס"א תל אביב שחקנו בגמר גביע המדינה נגד מכבי חולון, אני זוכרת במיוחד את הדקה ה-85 של אותו משחק, כי שלחו אותי בכדור עומק נהדר כבשתי בנגיעה שער שהעלה את אס"א ליתרון של 2:3 וזכינו בגביע בסיום אותו משחק".

ש: יש לך מספר חולצה מועדף לשחק איתו על הגב?
ת: "אני תמיד מעדיפה את המספר 10, בנבחרת זה מאוד חשוב לי לשחק עם המספר הזה וזה אכן מה שקורה כעת. בגרמניה כעת אני משחקת עם המספר 9 ויצא לי לשחק באס"א עם 99, פחות חשוב המספר יותר חשוב לי לשחק ולקחת חלק במאמץ של הקבוצה שלי".

Falkon1
פלקון עם המספר 10 במדי הנבחרת מול קזחסטן. (צילום: עודד קרני, מתוך דף הפייסבוק הרשמי של ההתאחדות לכדורגל)

ש: שתפי אותנו בהבדלים בגישה ובמנטליות בין ישראל לגרמניה.
ת: "האמת שכאשר הגעתי לדואיסבורג השנה כבר הגעתי מוכנה בגלל התקופה הקודמת שלי בגרמניה, כך שידעתי לקראת מה אני הולכת וידעתי מהי המנטליות הגרמנית אליה אני צפויה להגיע. הגרמנים לוקחים הכל בהמון רצינות עד הפרטים הכי קטנים. באים לכל אימון לעבוד קשה ולהמשיך להשתפר".

ש: הקבוצה שלך מוליכה את הטבלה כעת, ברמת המתקן שבו אתן משחקות וברמת הסיקור זה דומה במשהו לישראל?
ת: "אני מבחינתי הגעתי לקבוצה מדהימה בכל מה שקשור לקהל. מבחינת המתקן, יש לנו אצטדיון ומתקן אימונים שהוא רק בשימוש של מחלקת הנשים של המועדון. ויש לנו אוהדים שבאים רק למשחקי קבוצת הנשים, אוהדים שמגיעים לכל משחקי הבית והחוץ של הקבוצה, גם אם זה כרוך בנסיעה של שמונה שעות לברלין. תמיד יש כמה מאות במשחקים באופן קבוע ובמשחק העונה עברנו את האלפיים והייתה אווירה מדהימה במשחק הזה שמעולם לא חוויתי לפני כן. אני נהנית מכל רגע שלי בקבוצה, במדינה שיש בה תרבות ספורט כל כך יפה. מן הסתם ברמת הסיקור הליגה השנייה פחות מסוקרת מבונדסליגה1, שם בכל שבוע יש שידור ישיר ביורוספורט גרמניה של משחק מהליגה, כך שאם נעמוד במטרה לעלות ליגה, נקבל חשיפה רבה יותר בעונה הבאה. ברמה המקומית אנחנו מקבלים חשיפה לא קטנה בתקשורת, לפני תחילת העונה הזמינו אותנו למשחק של קבוצת הגברים כאשר היציעים היו מלאים, הזמינו אותנו לדשא וקראו לכולם להגיע לעודד אותנו. ברור שרמת החשיפה בבונסליגה2 נמוכה יותר, אבל אי אפשר להשוות את רמת הסיקור בשתי הליגות הללו בגרמניה לרמת החשיפה שמקבלת הליגה הבכירה בישראל".

Falkon6
פלקון ושחקניות קבוצתה על הדשא במשחק הגברים. (מתוך האינסטגרם של לי פלקון)

ש: אמנם כבר יצאת לשתי גיחות לחו"ל, אבל עדיין איך בגיל 23 מסתדרים לבד במדינה זרה?
ת: "השינוי הכי גדול שעשיתי זו העובדה שלפני כשלוש שנים התחלתי לעבוד עם אייל גסמן שהוא המאמן המנטלי שלי. כמובן שיש את המשפחה שלי שתמיד מתעניינת בשלומי ודואגת לי, אבל הוא מלווה אותי בפן המקצועי, אם משחקים שלנו שמצולמים אני שולח לו לשם צפייה כדי שיוכל לתת לי הערות על ההתנהלות שלי במשחק. אייל הוא אחד הברגים החשובים בהתאקלמות הטובה שלי בגרמניה השנה. יש לנו שיחה שבועית בסקייפ, שמגיעה אחרי שהוא צפה במשחק ששלחתי לו והוא אומר לי מה היה טוב ומה צריך לשפר ויש גם שיחה לפני כל משחק שממקדת אותי. אני מאוד שמחה שיש לי את הליווי המנטלי הזה, כי הוא תורם לי המון ומאפשר לי להתקדם".

ש: איך את מסתדרת מבחינת השפה, האם מדברים שם באנגלית או שאת למדת גרמנית?
ת: "הגרמנים מאוד גאים בשפה שלהם, כמעט הכל מתנהל רק בשפה הגרמנית. כרגע הידע שלי הוא ברמה בסיסית שמספיקה לי להתנהל, אבל אני לומדת את השפה ואני מאמינה שאמשיך ואשפר אותה במהלך המחצית השנייה של העונה הזו".

ש: הנבחרת פתחה את קמפיין מוקדמות אליפות אירופה בצורה די מאכזבת, מה יש לך להגיד בנושא?
ת: "הנבחרת פתחה את הקמפיין לא טוב, עם שני משחקים די חלשים מול קזחסטן ואוסטריה ומשחק שלישי מול ווילס שהסתיים בתיקו אבל אני חושבת שהיינו מסוגלות לנצח אותו. הנבחרת הנוכחית היא נבחרת יחסית חדשה עם מספר שחקניות שעלו מנבחרת הנערות, כך שאנחנו בסוג של שלב ביניים ובעצם בתהליך בנייה. בעוד חמש שנים כאשר השחקניות הצעירות יותר יהיו עם יותר ניסיון נוכל להסתכל על אליפות אירופה כדבר ריאלי".

Falkon5
לי פלקון במדי הנבחרת מול אוסטריה. (צילום: עודד קרני, מתוך דף הפייסבוק הרשמי של ההתאחדות לכדורגל)

ש: נשאר לכם סיבוב אחד עד לסיום העונה, את חתומה בקבוצה שלך רק לעונה הזו?
ת: "אני חתומה לעונה אחת עם אופציה לעונה נוספת. אבל כרגע אני לא מתעסקת עם העונה הבאה, אלא בעונה הזו. אני רוצה להמשיך לשחק טוב, להשתפר ולהעלות את הרמה שלי, אני בטוחה שכך אמשיך את דרכי בגרמניה כי זה מה שאני שואפת אליו".

ש: מה עם לימודים, יש לך זמן לשלב אותם תוך כדי ומה מעניין אותך ללמוד?
ת: "כרגע הלימודים מחכים בצד, אני מתמקדת אך ורק בקריירה שלי. בסיום הקריירה שלי או לקראת סופה אני אתפנה ללימודים. כרגע תחום התזונה מעניין אותי, אבל זה לא רלבנטי כרגע ומי יודע מה יעניין אותי בעתיד. אבל אני בטוחה שזה יהיה משהו שקשור בספורט, כדי לעזור לאנשים אחרים ולהביא מהידע ומהניסיון שאני צוברת עכשיו".

ש: מוקדם לשאול את זה, אבל בהמשך לשאלה הקודמת, עד איזה גיל את חושבת שתשחקי?
ת: "כן, כמובן עוד מוקדם לדבר על זה כי זה רחוק ממני. אבל אני מניחה שלפחות עוד שנים מהיום, כלומר לפחות עד גיל 33-35 בערך".

ש: לסיום, מה אנחנו לא יודעים עליך?
ת: "יש לי אהבה גדולה לקפה טוב. כל מקום חדש שאני עוברת אליו, הדבר הראשון שאני אחפש זה את הבית קפה הכי טוב".

Falkon7
לי פלקון מתעדת את אהבתה הגדולה לקפה. (מתוך האינסטגרם של לי פלקון)

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s